Pożyczka na tzw. oświadczenie, udzielana jest bez potrzeby okazywania zaświadczenia o dochodach. Musimy natomiast wiedzieć, czym różni się zaświadczenie od oświadczenia. Zaświadczenie wydaje pracodawca, gdzie swoim podpisem potwierdza wysokość wynagrodzenia osoby zainteresowanej wzięciem pożyczki. Natomiast oświadczenie jest wypełniane samodzielnie. Niestety w wielu przypadkach, wysokość wynagrodzenia w oświadczeniu jest niezgodna z prawdą za sprawą zawyżonej sumy wynagrodzenia. Należy pamiętać, że za informacje zawarte w oświadczeniu odpowiadamy sami. Za wprowadzenie instytucji w błąd, grozi odpowiedzialność karna z art. 297. KK., czyli wyłudzenie kredytu oraz karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Pożyczkę na oświadczenie możemy wziąć na podstawie deklaracji o wysokości naszych zarobków, jaką złożymy we wniosku. Jest to dużym ułatwieniem, bowiem nie musimy potwierdzać, gdzie pracujemy i od jakiego czasu. W ostatnich latach pożyczka na oświadczenie jest mocniej weryfikowana, ale mimo to jest łatwiejsza w dostępie aniżeli kredyt gotówkowy.
Pożyczka na oświadczenie – o czym należy pamiętać?
Składając odpowiednie dokumenty na przyznanie pożyczki na tzw. oświadczenie, musimy pamiętać, że firma pożyczkowa sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz jej całą historię. Negatywna historia w BIK nie wyklucza możliwości dostania pożyczki. Głównie zależy to od polityki danej firmy.
Pożyczka na oświadczenie – przebieg
Pożyczka na oświadczenie występuje, podczas wnioskowania o pożyczkę przez internet. Sporym ułatwieniem jest fakt, że oświadczenie nie jest pojedynczym, oddzielnym dokumentem, ale dodatkową linijką do wypełnienia w jednym wniosku online. Aby wniosek został poprawnie zweryfikowany, należy podać prawdziwe i aktualne dane oraz uzupełnić wszystkie pola dostępne we wniosku. Błędny lub niekompletny wniosek jest często powodem odrzucenia przez firmę pożyczkową.
Informacje, jakie musimy podać we wniosku:
- wysokość miesięcznego zarobku (należy zwrócić uwagę czy musimy wpisać kwotę brutto, czy netto)
- wysokość wydatków (np. koszty utrzymania domu, wynajem mieszkania itp.)
- inne zobowiązania finansowe (pożyczki, kredyty, alimenty)
- podanie źródła dochodu (nazwa firmy, NIP, REGON)
- podanie formy zatrudnienia (nie musimy to być umowa o pracę)
Pożyczka na oświadczenie – informacje we wniosku
Wiele osób zainteresowane wzięciem pożyczki zadaje sobie pytanie: czy instytucja pozabankowa weryfikuje dane zawarte we wniosku? Odpowiedź brzmi stanowcze TAK. Firmy sprawdzają zdolność kredytową osób zainteresowanych, ale mniej skrupulatnie niż banki. Oznacza to, że będąc w systemie dłużników czy mając inne zobowiązania finansowe, możemy mimo to, uzyskać pożyczkę. Podczas wnioskowania o niższe kwoty, instytucje udzielające pożyczki sprawdzają tylko fakt, czy firma, w której jesteśmy zatrudnieni, w ogóle istnieje. Natomiast, jeśli chodzi o wyższe kwoty, to instytucje pozabankowe mogą kontaktować się z firmą, w której jesteśmy zatrudnieni, w celu potwierdzenia informacji, jakie wpisaliśmy we wniosku.
Przekonaj się sam: Szybkie pożyczki – chwilówki
Pożyczka na oświadczenie – jak ją dostać?
Aby instytucja pozabankowa udzieliła nam pożyczki, należy spełnić wymagania, jakie są nam stawiane:
- pełnoletniość
- stały adres zameldowania
- konto w jednym z polskich banków
- numer telefonu
- poczta elektroniczna
W niektórych przypadkach zmuszeni jesteśmy wykonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego. Firma pozabankowa, musi mieć pewność, że pożyczka zostanie przez nas spłacona, dlatego głównym warunkiem jest posiadanie stałego meldunku i udokumentowanego dochodu, czyli wspomnianego już wyżej oświadczenia, które jest łatwiejsze od zaświadczenia, bowiem nie musimy prosić pracodawcy, o wydanie dokumentu tylko sami sporządzamy dokument.
Wiemy już z zasady, że pożyczka na oświadczenie jest udzielana za pomocą dokumentu, który sami sporządzimy, pamiętajmy, aby wysokość naszych zarobków były prawdziwe, ponieważ oszustwo jest surowo karane z art. 297. KK., a w dodatku nie uzyskamy już finansowego wsparcia ze strony instytucji pozabankowych czy bankowych.