Zawnioskuj - Wyślij sms o treści WNIOSEK na numer 7257

Kredyt liniowy – co to jest?

Nie od dziś wiadomo, że najpoważniejszym problemem w każdej firmie jest brak kapitału. Jest to efekt wielu czynników np. wydłużony termin płatności przez kontrahentów czy opóźnienia w zapłacie.

Stała płynność finansowa każdego przedsiębiorstwa jest kluczem do jej sukcesu, ponieważ aby mogła codziennie funkcjonować, musi posiadać zabezpieczenia finansowe, które będą w obiegu.

Często się zdarza, że przedsiębiorstwo szczególnie małe nie chce zwracać się do banku o finansową pomoc. Głównym czynnikiem jest fakt, że dana firma posiada zbyt krótką historię kredytową lub nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia potencjalnego kredytu. W takim przypadku możemy stwierdzić, że właściciel firmy jest zdany tylko i wyłącznie na swoich kontrahentów.

Prawda okazuje się inna, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele innych rozwiązań, które pomogą w zdobyciu kapitału potrzebnego do obrotu.

Jedną z taką pomoc może okazać się kredyt liniowy dla firm.

Przekonaj się sam: Kredyty firmowe

Kredyt liniowy – co to jest?

Linia kredytowa daje możliwość finansowania działalności przedsiębiorstwa dzięki daniu jej możliwości zadłużenia się. Przedsiębiorstwo może korzystać z kredytu do momentu zbliżenia się do progu limitowego. Przy tym należy wziąć również pod uwagę okres czasu, który został zawarty w umowie.

Do tej opcji finansowania swojego przedsiębiorstwa należy podejść rozsądnie. Z limitu kredytowego należy korzystać w miarę swoich potrzeb, aby nie popaść w długi. Po przyznaniu przez bank linii kredytowej nie musimy za każdym razem składać dodatkowych dokumentów do banku. Jest to bardzo wygodna i szybka opcja finansowania naszej działalności.

Kto może skorzystać z linii kredytowej?:

  • Spółki cywilne
  • Spółki jawne
  • Spółki partnerskie
  • Wspólnoty mieszkaniowe
  • Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą
  • Komornik sądowy

Najczęściej wybieraną formą linii jest kredyt obrotowy, który daje możliwość łatwego dostępu do dodatkowych środków, które mogą zostać zrealizowane na bieżące wydatki przedsiębiorstwa.

Maksymalna kwota uzyskania kredytu jest uzależniona od zdolności kredytowej firmy. Może ona wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Czas trwania umowy wynosi 12 miesięcy. Jeśli nasze zobowiązania zostaną zrealizowane w czasie, to bank daje możliwość odnowienia kredytu liniowego na kolejny rok.

Linia kredytowa musi być zabezpieczona w przypadku wysokich limitów oraz firm, które dopiero zaczęły prowadzić swoją działalność.

Przekonaj się sam: Kredyty firmowe

Kredyt liniowy – dokumenty

Aby uzyskać kredyt liniowy, należy  udokumentować dochód swojej firmy:

  • Wyciąg z rachunku firmowego za ostatnie 6 lub 12 miesięcy działalności
  • Księga przychodów i rozchodów
  • PIT
  • * zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami podatku i składek ZUS

*czasem wystarczy tylko potwierdzenie wpłat

Kredyt liniowy  – koszty

Osoby zainteresowane wzięciem kredyt liniowego na potrzeby swojej firmy, muszą zdawać sobie sprawę, że każdy produkt finansowy obarczony jest pewnymi kosztami. Nie inaczej jest w przypadku kredytu liniowego.

Po skończonej umowie następuje konieczność zapłaty odsetek, które są uzależnione od wysokości naszego zadłużenia.

Dodatkowe koszty bankowe:

  • Prowizja za rozpatrzenie wniosku
  • Prowizja za przyznanie limitu
  • Odnowienie (tzw. Prolongata)
  • Gotowość do udzielenia kredytu

Każda z prowizji waha się między 0 a 2%.

Dodatkowy kosztem (choć nie obowiązkowym) może okazać się również ubezpieczenie, dzięki któremu nastąpi spłata zadłużenia w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Dosyć często się zdarza, że zakup ubezpieczenia daje możliwość obniżki prowizji.

Linia kredytowa może okazać się bardzo kosztowna jeśli przedsiębiorca będzie z niej korzystał nierozważnie, np. poprzez opóźnienia w spłacie co będzie skutkowało dodatkowymi naliczeniami ze strony banku.

Jeśli nasza linia kredytowa funkcjonuje na rachunku firmowym to wszystkie jej prowizje i odsetki będą kosztami uzyskania przychodu.

Przekonaj się sam: Kredyty firmowe

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Napisz komentarz