Zawnioskuj - Wyślij sms o treści WNIOSEK na numer 7257

Cross docking – co to jest?

W dzisiejszych czasach wiele sklepów stacjonarnych przenosi swoje firmy do internetu, dlatego liczba takich sklepów stale wzrasta, a co za tym idzie cross docking staje się coraz to popularniejszy. Posiadając sklep w internecie, należy umiejętnie rozplanować koszty związane z logistyką, które niestety pochłaniają najwięcej pieniędzy. Budowa,  wynajem, ochrona magazynu i wiele innych czynników zdecydowanie wpływa na koszty logistyczne. Cały przebieg logistyczny złożony jest z kilku etapów, co oczywiście wiążę się z kosztami. A może warto by było odłączyć jeden etap logistyczny, aby zmniejszyć koszty? Warto zastanowić się nad zmniejszeniem tych kosztów stosując tzw. cross – docking. Co to oznacza? Kiedy jest pomocny? Jakie są jego zalety i wady?

Na czym polega cross – docking?

Jest to system dystrybucji, w którym pomija się sprawy związane ze składowaniem towaru w magazynach. Dostarczony do magazynu towar jest przeładowywany i wysyłany do kolejnego odbiorcy.

Dzięki temu systemowi unikamy składowania naszego towaru w magazynie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Dodatkowym plusem jest to, że towar dostarczany jest według zapotrzebowania odbiorcy. Nie musimy gromadzić wielu zapasów.

Dzięki temu możemy zrealizować wiele zamówień w jednym ciągu.

Możemy się również spotkać z definicją zmiany środka transportu towarów, czyli pogrupowaniu towarów na mniejsze przeładowując je z ciężarówek na mniejsze samochody dostawcze.

Zalety cross – docking

 • Zmniejszenie ilości magazynów
 • Obniżone koszty logistyczne
 • Sprawniejsze zaopatrywanie punktów dystrybucyjnych (jeśli sklep posiada również sprzedaż stacjonarną)
 • Nie musimy posiadać dużego magazynu
 • Zmniejszenie ilości przestoju między produkcją a dostarczeniem gotowego produktu do klienta

Wady cross – docking

 • Zwiększa się ryzyko częściowej utraty kontroli nad przepływem towaru
 • Konieczność szybkiego zarządzania towarem, aby uniknąć chaosu
 • Konieczność szczegółowej kontroli dostawców

Rodzaje cross – docking

 1. Cross docking pełnych palet – jest to najprostsza forma. Polega ona na tym, że zapełnione palety jednego rodzaju produktu przekazywane są wprost do odbiorcy
 2. Cross docking zamówień sklepów skompletowanych przez dostawcę – polega ona na tym, że to producent posiada wiedzę na temat zapotrzebowania konkretnego sklepu i osobiście kompletuje i dostarcza do niego towar
 3. Cross docking z kompletacją w punkcie przeładunkowym – metoda polega na dostarczeniu przez producenta towarów jednego rodzaju do Centrum Dystrybucji i dopiero tam odbiera się i kompletuje zamówienia dla konkretnych odbiorców.

Cross docking – dla kogo?

System może okazać się korzystny głównie dla detalistów, ponieważ mała ilość towaru nie doprowadzi do zbędnego chaosu.

Cross – docking posiada swoje wady i zalety. Z pewnością pomoże skrócić etap logistyczny w naszym sklepie i obniżyć jego koszty. Nie jest to jednak obowiązkowe rozwiązanie, ale na pewno jest jednym z wielu sposobów na obniżenie kosztów, nad którym warto się zastanowić.

Dla początkujących przedsiębiorców korzystanie z tej metody może okazać się nie lada wyzwaniem, ponieważ należy tu dobrze zsynchronizować  pracę dostawców. Trzeba również pamiętać o ryzyku utraty kontroli nad przepływem towaru, ponieważ nie zawsze można kontrolować ilość i czas dostarczenia towaru.

Tego typu zabieg będzie idealnym rozwiązaniem dla sklepów internetowych, które prowadzą niewielką sprzedaż. Dzięki temu nie trzeba opłacać magazynu, ale w przypadku dużych firm, może ona przynieść chaos i bałagan.

Metoda może okazać się również korzystna dla importerów w Ukrainie czy Rosji.

Przedstawione zalety i wady, należy rozsądnie wziąć pod uwagę i przekalkulować czy ta metoda optymalizacji kosztów dystrybucyjnych będzie akurat opłacalna dla naszej firmy.

0 0 votes
Article Rating
Doradca Bankowy

Doradca Bankowy

Napisz komentarz